Екологията е наука за връзките между живите организми и заобикалящата ги среда. Думата произлиза от гръцкото oikos, което означава къща или дом. Съществуват два основни подхода: аутекологията се отнася за екологията на отделния вид, а синекологията - за екологията на целите екосистеми. Еколозите изучават популационната динамика, взаимодействията между видовете (такива като конкуренция и хранене), заобикалящата ги среда (което включва наличието на хранителни вещества) и потока на енергията през екосистемата, моделите на разпространение и сукцесиите, както и влиянието на човека. Екологията изяснава действието на естествените системи и дава насоки за опазването на природата. Основните единици на екологията са видовете и нишите, които те заемат в екосистемата.

Опазване на околната среда

Съвременните еколози се занимават с опазването на околната среда. В зависимост от конкретния случай се ползва комбинация от методи, с помощта на които да бъде запазена чистотата на природата и да не се наруши естествения баланс.

Най-сериозните замърсители са веществата, които предизвикват промени в състава на атмосферата, хидросферата и литосферата. Това винаги се отразява на човека и на останалите живи организми.

Съвременните изисквания към промишлеността са създаването на химични предприятия със затворен цикъл, в които отпадъците от едно производство да служат като суровини в друго производство. Също така не трябва да се ползват методи на преработка на вещества, при които се отделят отровни газове. В някои предприятия това не може да се избегне (например в ТЕЦ-овете, защото там се изгарят въглища) и за целта се ползват различни филтри, които да задържат по-голямата част от отровите.